Poznaj Polskę

 

Położenie geograficzne

polozenie01krakow

Polska zajmuje centralne tereny kontynentu europejskiego. W pobliżu Warszawy znajduje się geometryczny środek Europy. Przecinają się tu linie łączące przylądki Nordkyn (Norwegia) i Matapan (Peloponez, Grecja) oraz przylądek Roca (Portugalia) i środkowy Ural. 

Terytorium państwa zajmuje powierzchnię 312,683 tys. km2. Daje to Polsce 9. miejsce w Europie i 63. na świecie. 

Współczesne terytorium Polski zostało wyznaczone po II wojnie światowej przez zwycięskie mocarstwa. W wyniku ich ustaleń Polska utraciła ok. 20% przedwojennej powierzchni. 

Warunki klimatyczne

W Polsce panuje klimat umiarkowany o charakterze przejściowym pomiędzy klimatem morskim a lądowym w Polsce północnej i zachodniej przeważa klimat umiarkowany morski z łagodnymi, wilgotnymi zimami i chłodnymi latami ze sporą ilością opadów, natomiast we wschodniej części kraju zaznacza się kontynentalizm klimatu, z ostrymi zimami oraz gorętszymi i bardziej suchymi latami. 

W Polsce wyróżnia się cztery pory roku.

Wiosna 

wiosna01wiosna02

Wiosna trwa w Polsce średnio ok. 60 dni. Temperatura dobowa wynosi średnio od 5°C do 15°C. 

Lato

lato01lato02

Lato przynoszące temperatury powyżej 20°C, rozpoczyna się w Polsce w maju.

Jesień

jesien01jesien02

Po czterech miesiącach nadchodzi jesień z temperaturą od 15°C do nawet 5°C. Prawie każdego roku około połowy września pojawia się piękne, niepowtarzalne “babie lato”. Jest wtedy ciepło, słonecznie, a chociaż liście opadają już z drzew, to w powietrzu czuje się jeszcze tchnienie minionych miesięcy. 

Zima

ziema01zima02

Następnie nadchodzi zima, która zależnie od roku trwa do lutego-marca.

Temperatura

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, którego średnia temperatura wynosi 16-19°C. Najcieplej jest w środkowej części Polski, gdzie średnie dobowe temperatury przekraczają18°C.Najchłodniejszym miesiącem w Polsce jest styczeń.

polska

 

Górny Śląsk to kraina kojarzona głównie z przemysłem, zdegradowanym środowiskiem, szarymi miastami, które nie stanowią żadnej atrakcji turystycznej.

Nic bardziej mylnego! 

Zapraszamy na stronę poświęconą zabytkom w tej pięknej i niedocenianej krainie. Zapraszamy na krótką wycieczką po śląskich atrakcjach turystycznych i nie tylko. Każdy powinien znaleźć coś niepowtarzalnego i ciekawego dla siebie, bo jest to miejsce na ziemi warte bliższego poznania.

 

Bytom

bytom

Bytom jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Jest jednym z najpiękniejszych miast Śląska, ale jego świetność jest w dużej mierze niezauważalna ze względu na zniszczenia w substancji budowlanej spowodowane zaniedbaniami i szkodami górniczymi. 

Różnorodność zabytków i zachowane założenia urbanistyczne do dzisiaj zachwycają swoim rozmachem i wzorcowym układem. Nawet zabytki pochodzące w większości z XIX wieku są w dużej mierze obiektami wysokiej klasy artystycznej, niespotykanej w takiej ilości w pozostałych miastach Śląska.

 

Tarnowskie Góry

tarnowskie-gory

Stary ośrodek górniczy słynący z wydobycia rud ołowiu i srebra już w XV wieku. Swój okres rozkwitu miasto przeżywało w XIX wieku. Domy mieszkalne pochodzą z XVI i XVII wieku, w większości przebudowane w XIX wieku. 

Na uwagę zasługuje dom nr 1 w rynku, w którym mieści się dzisiaj muzeum miejskie. Wybudowany w 1526 roku i przebudowywany w XVII i XVIII wieku. Był siedzibą starostów ziemskich, a później August II sprezentował go hrabinie Cosel. Od 1805 roku mieściła się w nim winiarnia Sedlaczka w której gościł Jan Wolfgang Goethe i Julian Ursyn Niemcewicz. Innym ciekawym obiektem jest drewniana dzwonnica gwarków z XVI wieku.W rynku ratusz wybudowany w latach 1896-1898.